Oscars are always a night everyone waits for and something that every actor, director, musician in fact the whole cast and crew of every film, strives for. Oscars aired on Sunday, February 22nd at 5:30 p.m. PT/8:30 p.m. ET on ABC. The night was full of glamour and fame. The event took place at Dolby Theatre, Hollywood and was hosted by Neil Patrick Harris. The winners of every category were deserving and well chosen but somehow some of the categories had unexpected and surprising winners. So here we go with the complete list of winners and the runner ups in each category.

BEST PICTURE

And the Winner is “Birdman”

Boyhood The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Selma

The Theory of Everything

Whiplash

BEST ACTRESS

And the Winner is Julianne Moore for her leading role in “Still Alice”

Marion Cotillard (Two Days, One Night)

Felicity Jones (The Theory Of Everything)

Rosamund Pike (Gone Girl)

Reese Witherspoon (Wild)

BEST ACTOR

And the Winner is Eddie Redmayne for his leading role in “The Theory of Everything”

Steve Carell, (Foxcatcher)

Bradley Cooper, (American Sniper)

Benedict Cumberbatch, (The Imitation Game)

Michael Keaton, (Birdman)

DIRECTING

And the Winner is Alejandro Gonzalez Inarritu for “Birdman”

Richard Linklater (Boyhood)

Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)

Bennett Miller (Foxcatcher)

Morten Tyldum (The Imitation Game)

ADAPTED SCREENPLAY

And the Winner is Graham Moore for “The Imitation Game”

Anthony McCarten (The Theory Of Everything)

Paul Thomas Anderson (Inherent Vice)

Damien Chazelle (Whiplash)

Jason Hall (American Sniper)

ORIGINAL SCREENPLAY

And the Award goes to Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris Jr, Armando Bo for “Birdman”

Richard Linklater (Boyhood)

Foxcatcher (E. Max Frye and Dan Futterman and Bennett Miller Screenplay)

Wes Anderson and Hugo Guinness (The Grand Budapest Hotel)

Dan Gilroy (Nightcrawler)

ORIGINAL SCORE

And the Award goes to “Grand Budapest Hotel”

Interstellar

Mr Turner

The Theory of Everything

Imitation Game

ORIGINAL SONG

And the Award goes to Glory (Selma)

Grateful (Beyond the Lights)

Everything is Awesome (The Lego Movie)

I’m not Gonna Miss You (Glenn Campbell: I’ll Be Me)

Lost Stars (Begin Again)

DOCUMENTARY FEATURE

And the Award goes to CitizenFour, Praxis Films

Finding Vivian Maier, Ravine Pictures

The Salt of the Earth, Decia Films

Virunga, Grain Media

Last Days in Vietnam

FILM EDITING

And the Award goes to “Whiplash”

American Sniper

Boyhood

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

PRODUCTION DESIGN

And the Award goes to “The Grand Budapest Hotel”

Imitation Game

Interstellar

Into The Woods

Mr Turner

ANIMATED FEATURE FILM

And the Award goes to “Big Hero 6”

The Box Trolls

How To Train Your Dragon 2

Song of the Sea

The Tale Of Princess Kaguya

ANIMATED SHORT FILM

And the Winner is “Feast”

The Bigger Picture

The Dam Keeper

Me and my Molten

A Single Life

CINEMATOGRAPHY

And the Winner is Emmanuel Lubezki for “Birdman”  

Dick Pope, (Mr Turner)

Robert D Yeoman, (The Grand Budapest Hotel)

Ryszard Lenczewski and Łukasz Żal, (Ida)

Roger Deakins, (Unbroken)

VISUAL EFFECTS

And the Award goes to “Interstellar”

Captain America

The Winter Soldier

Dawn of the Planet of the Apes

Guardians of the Galaxy

X-Men: DOFP

BEST SUPPORTING ACTRESS

And the Winner is Patricia Arquette for her supporting role in “Boyhood”

Keira Knightley (The Imitation Game)

Emma Stone (Birdman)

Meryl Streep (Into The Woods)

Laura Dern (Wild)

SOUND EDITING

And the Award goes to “American Sniper”

Birdman

The Hobbit: The Battle Of The Five Armies

Interstellar

Unbroken

SOUND MIXING

And the Award goes to “Whiplash”

American Sniper

Birdman

Interstellar

Unbroken

DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

And the Award goes to Crisis Hotline: Veterans Press 1

Joanna

Our Curse

The Reaper

White Earth

LIVE ACTION SHORT FILM

And the Award goes to The Phone Call

Aya

Boogaloo and Graham

Butter Lamp

Parvaneh

FOREIGN LANGUAGE FILM

And the Award goes to Ida (Poland)

Leviathan (Russia)

Timbuktu (Mauritania)

Wild Tales (Argentina)

Tangerines (Estonia)

MAKEUP AND HAIRSTYLING

And the Award goes to “The Grand Budapest Hotel”

Foxcatcher

Guardians of the Galaxy

COSTUME DESIGN

And the Winner is Milena Canonero for “The Grand Budapest Hotel”

Mark Bridges, (Inherent Vice)

Colleen Atwood, (Into The Woods)

Anna B. Sheppard, (Maleficent)

Jacqueline Durran, (Mr Turner)

BEST SUPPORTING ACTOR

And the Winner is JK Simmons for his supporting role in “Whiplash”  

Robert Duvall (The Judge)

Ethan Hawke (Boyhood)

Edward Norton (Birdman)

Mark Ruffalo (Foxcatcher)

LEAVE A REPLY